Low Income Resources

Save Your Family Money Without Sacrificing Living

Many people find themselves in a position where they need to feed their family on a tight budget. This can be difficult, especially if you’re not sure how to feed your family healthy and affordable meals.

You’re not alone if you’ve been worrying about how to feed your family this month. The problem is that when food prices go up, people start feeling the pinch and struggling with their budgets.

The economic impacts of COVID-19 are making it difficult for people to put food on their tables. The May 2020 analysis by Feeding America showed that pre-pandemic 37 million North Americans lived in a household where there wasn’t enough nutritious or fresh produce available–11 million children included among these statistics!

The U.S., one of the wealthiest countries in terms of wealth, has a very sad statistic when it comes to children living below poverty lines; that is according to data given from The World Economic Forum (WEF)https://www.weforum.org/agenda/2017/06/these-rich-countries-have-high-levels-of-child-poverty/.

It’s not easy to make ends meet when you’re juggling bills and food. Stressed out with the thought of where your next dollar will come from? Just know this: knowing how much inventory is needed for each meal, as well as which meals are easiest on a budget can help bring some relief in these trying times–and save money too!

How To Feed Your Family on a Tight Budget

When your grocery budget needs a cut, there are many ways to cut back and keep the family fed. Fortunately for you, we’ve compiled a list of tips that will hopefully help with what little groceries are leftover each week!

When it comes time for meal prep or just making sure everyone has something good on their plates at dinner time these tricks should come in handy—they saved us when times got tough so why not share them?

Food Assistance: If you are struggling to feed your family, consider contacting one of these two wonderful programs: The Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) or Special Supplemental Nutrition Program for Women Infants and Children known as WIC.

In addition to signing up for food assistance programs, you can also visit a local soup kitchen or food pantry.

Check out our food assistance post for more help.

Food prices can vary dramatically depending on where you shop. Some stores, like Kroger, have notoriously high-priced items compared to others such as Walmart.

I have found great prices at Walmart, Save-a-lot, Stop & Shop, Thrifty’s, and when Krogers has good sales you can get lots of food, and Publix with their B1G1 deals.

The best way to save money on groceries is by shopping at multiple grocery stores and paying close attention. Not only will you find the usual discounts for in-store purchases, but certain products may also be offered at a cheaper price if they’re almost near expiration.

Discount grocery stores are the best place to find unique food. You might come across foods like hummus or gluten-free options, pantry products such as toilet paper and paper towels in unpredictable sources!

You can find a discount grocery store near you by using the search term “discount grocery stores” or “salvage grocers.” You should call before going because some only accept cash so be sure to ask for more information if necessary!

You can find deals at international grocery stores, which focus on a particular region’s preferences. These are excellent sources for staple foods and spices used in that cuisine – they have everything you need to try out new recipes.

The international grocery store near me has some great deals on rice and condiments like soy sauce! Latin markets often sell them cheaper when compared to your local grocery store. I use the search term “ethnic groceries” or “international” in order to find one close by so that we can stock up before these items are gone forever.

Once you’ve signed up for all the benefits, it’s crucial to shop in order so that your food can be maximized.

  1. Food pantry
  2. WIC benefits
  3. SNAP benefits
  4. Cash

Always shop the sales and use coupons for anything that you can. stock up when there are BOGO deals.

Buy store brand: You might be surprised to learn that generic versus brand-name foods can often lead to savings of up to 25%. For many things, there is no difference in taste.

Avoid ready-made meals: Not only do they cost more money they are not healthy, which eventually will cost you more money in health care.

Nutrition researchers have found that cooking your own meals at home will save you money. For example, a 2010 study published in the journal Family Medicine showed that it costs 24% less per calorie to prepare whole food ingredients compared with convenience foods (such as prepackaged dinners).

A 2017 research paper from New Zealand also backs this up: It determines what we eat can make us sicker or healthier! When analyzing both studies together they come across the same conclusion-cooking is better when trying not just to reduce overall healthcare expenditure but improve personal health too.

See also  Why The Freeloader Is Worth It To Carry Your Older Child Easily

If you’re looking to save money when shopping for fresh produce, opt for fruits and veggies closer to their raw natural form. And keep in mind that many vegetables can be grown from scraps too!

If you’re looking for a way to save money, it might be the time that your kitchen was stocked with all of the ingredients necessary instead. Not only will this help keep costs down but also taste better as well!

In-season fresh produce: Are you in the mood for some fresh vegetables? If they’re not too expensive, consider planning your next family meal around them. You might be surprised at how much cheaper it is when all of our favorite produce varieties come into season at once!

Autumn is a great time to buy fruit! For example, apples are much cheaper during apple season. Strawberries also tend to have lower prices in June than they do at the start or end of winter

Canned and frozen goods: The USDA estimated the cost of 156 fruits and vegetables to show that a family of four can get their recommended daily allowance on a tight budget. But you have to know what’s worth buying, which is why I recommend these affordable options:

  • Watermelon: $0.21 per cup
  • Bananas: $0.29 per cup
  • Apples: $0.41 per cup
  • Oranges: $0.58 per cup
  • Grapes: $0.72 per cup
  • Potatoes: $0.18 per cup
  • Dried Pinto Beans: $0.19 per cup
  • Dried Lentils: $0.20 per cup
  • Onions: $0.41 per cup
  • Canned Tomatoes: $0.50 per cup
  • Broccoli: $0.72 per cup

Canned or frozen vegetables can be cheaper than fresh produce in some cases. They also make cooking at home more accessible because they speed up preparation and cook times, often without sacrificing flavor! But are these less nutritious?

According to Harvard Health, frozen vegetables can be just as nutritious as fresh when those “fresh” vegetables are several days or weeks old. A 2017 study published in the Journal of Food Composition and Analysis found that flash freezing produce for a few minutes at very low temperatures before packaging it makes them lock in more nutrients while slowing down processes like decay which reduces their nutritional value over time.

Canned vegetables and fruits may be a healthier option than the raw versions, but there is some concern about their added salt. The USDA says that if you rinse canned goods before eating them or cooking with them then they won’t have as much of an effect on blood pressure levels because it rinses off any extra liquid in our diet; this means we’ll miss out on those sodium benefits while still enjoying other great nutrients as potassium found only within these processed foods!

Frozen and canned vegetables are definitely more nutritious than convenience foods, but they often go on sale. Check your grocery store’s sale circular each week to find out when the best deals will be available for you!

When you’re looking to save money, take the time and effort into figuring out what foods are best for your needs. For example fresh produce vs canned vegetables; is it better if I buy frozen instead?

When you’re shopping, take the time to determine which foods are the best bargain: fresh, canned or frozen. It can vary depending on how much food your family needs for that week and what’s in season!

Buy overstock: Why not take advantage of the fact that many grocery retailers put out a cartful of day-old baked goods they need to get rid of quickly? These are usually sold at significant discounts, and it’s an easy way to eat well while saving money on groceries.

You can also search for a bakery outlet near you. Bakery outlets are most often owned and run by major baked goods brands like Wonder Hostess, Schwebel’s, Pepperidge Farms, or Bimbo 

and these stores provide an outlet to sell overstock or soon-to-be expired items that might not go fast enough through their normal channels!

I’ve found that if I get a great deal on bread or tortillas, buy some extras and put it in the freezer. When you need one for your taco Tuesday dinner–defrost it by letting out sit at room temperature for about six hours before using.

Stale bread is perfect for more than just sandwiches. You can use it as French toast, or even bake up the old loaf and make croutons!

Meal plan around sales: Before you head to the grocery store, check your local flyer for sale items. Create a list based on what’s available and plan how much food will make it into each meal so that nothing goes wasted!

Most importantly, make a list and do not stray away from it.

If the store runs out of a particular sale item, ask for rainchecks. Rain Check policies allow you to purchase products at their sale price once they get them restocked.

See also  Let's See Your Couponing Savings Hauls

The Flipp app makes it easy to find the best deals in your area. With over 2,000 retailers and more than 50 categories of circulars available for offline viewing on iOS or Android devices.

Use coupons and rebate apps: You also need to use coupons as much as possible. You can find coupons in the Sunday paper.

A better option is using printable coupon websites like Coupons.com or downloading smartphone apps such as Fetch Rewards and Ibotta which lets users search for local discounts while they’re out shopping so their rewards are automatically applied at checkout too.

Downloading coupons to your phone or connecting them with a loyalty card is the best way to save money when shopping. All you have to do at checkout is pull up any available coupon on the device!

Slow cooker meals: Bored of eating the same old, boring dishes every night? Get creative with your food by cooking it yourself. A slow cooker is an easy and affordable way to do this! You can save money because they use less electricity than traditional ovens or microwaves – not to mention that these meals often turn out better too (and are healthier).

I love my crockpot, and with so many of us in our family, it’s hard to keep up. We can get plenty of leftovers when we use the slow cooker.

Buy in bulk: You get more products for less money. Just store them in airtight containers.

  • Spices
  • Grains
  • Nuts and seeds
  • Beans
  • Rice
  • Sugar
  • Popcorn kernels
  • Dried fruit
  • Loose tea

Limit extras: Limit the number of snacks you get, unless they are produce and nuts. Prepackaged snacks can be expensive.

Inexpensive proteins: The cost of meat has skyrocketed in America, which is raising the price for everyone to pay. According to a recent study from the United States Department Of Agriculture (USDA), we eat 40% more than what’s recommended by federal guidelines.

The best way to save money on beef is by purchasing inexpensive cuts, such as shank or sirloin steaks. You can transform these less desirable pieces into something tasty using a slow cooker or Instant Pot.

Some cheaper proteins are:

  • Chicken, bone in
  • Turkey
  • Beans/lentils
  • Eggs
  • Peanut butter
  • Canned tuna

Rethink the idea of what is dinner: I know when you think about dinner, it’s usually something like meat and some potatoes. But there are so many more options for affordable yet still filling meals that will keep your family coming back for seconds – even if they’re picky eaters! He shared five tricks he uses to cooking quality food on the cheap.

Dinner can sometimes be the most expensive meal we eat. Try out recipes from these categories:

  • Soups/stews
  • Sandwhiches
  • Breakfast for dinner
  • Cassoroles

You can also cook more food for less using recipes from cultures that use inexpensive ingredients and plenty of vibrant spices to create an incredibly healthy, varied diet. And because the flavors are so complex- not boring!

For example, rice and beans, I can make a plate for under $1, add in a protein you get a meal for under $2. Have a salad with it all for under $3.

Leftovers: If you have leftovers from the week, there’s no need to eat them all in one sitting. You could transform your chili two days ago into a delicious hot dog or potato topping and use Monday night’s meatloaf for making sandwiches.

When I cook, I make a double batch so that I can put the rest into single-serve containers stored in the fridge and freezer. The kids just take them out and heat them in the microwave.

The best way to avoid food waste and keep your wallet fat is by not wasting leftovers!

Transforming those bad boys into something new.

Grow your own foods: Yes, even if you live in public housing. There’s a lot of money to be saved on your tight budget by growing food yourself. Fresh herbs and vegetables like tomatoes or carrots are easily grown in containers set out on the porch or balcony!

Yes, you can buy seeds with food stamps, and at places like Walmart, you can buy seedlings.

Check out my gardening post.

If you find yourself with a tight budget, it’s time to take an honest look at what you’re spending on groceries and how many unnecessary items are in your shopping cart. Look for creative ways of preparing healthy and inexpensive foods such as potatoes; rice; pasta or fresh vegetables which can be used often when coming up with meals during the week.

Get a deep freezer, we have a smallish one that was under $150. I bought single-serve containers which can go from freezer to microwave to dishwasher. This helps make your food last longer, portion control! I batch cook usually on Sundays and make 3 different meals. Package them up, some go into the fridge and some into the freezer.

tight budget
Hits: 138
votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
This div height required for enabling the sticky sidebar
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x